Jak wydostać się z tonącego samochodu? Oto wskazówki, które mogą uratować ci życie!

Jak wydostać się z tonącego samochodu? Oto wskazówki, które mogą uratować ci życie!

Kiedy dochodzi do ekstremalnych sytuacji, warto wiedzieć co powinno się zrobić. Gdy zdarzy się coś takiego, będziesz mieć sekundy na działanie.

 

Aby zwiększyć świadomość w kwestiach bezpieczeństwa, zespół ratowników przeprowadził szkolenie. Podali oni szczegółowe informacje na temat tego, jak zachowywać się kiedy Twój samochód zacznie tonąć. Oto najważniejsze zalecenia, które mogą uratować Ci życie.

#1. Kiedy tylko samochód znajdzie się w wodzie, odepnij pas i opuść szyby.

#2. Wyjdź z samochodu najbliższym oknem, zanim pojazd całkowicie się zanurzy.

auto1

Ratownicy ostrzegają, że w takiej sytuacji będziesz mieć jedynie około minuty na to aby wykonać te dwa kroki. Nie możesz tracić czasu na próby otwierania drzwi. Nie uda Ci się to z powodu nacisku wody z zewnątrz. Zapamiętaj, najpierw odpinasz pas, później opuszczasz szyby i uciekasz z auta.

Jeśli masz możliwość otworzyć szyby ręcznie to jest to najszybszy sposób na ucieczkę. Jeśli Twój samochód posiada elektryczne okna, to nic nie jest stracone. Specjaliści twierdzą, że elektronika samochodowa powinna działać co najmniej 10 minut po zanurzeniu.

Jeśli nie możesz otworzyć szyby, wybij ją. Nie próbuj jednak robić tego rękami. Okna samochodowe wykonane są z mocnego szkła. W wielu sklepach dostaniesz specjalne narzędzia, które łatwo poradzą sobie z takimi szybami.

auto2

Możesz również użyć jakiegoś ciężkiego przedmiotu z ostrą krawędzią. Warto mieć taką rzecz w samochodzie. Może to być młotek, klucz, czy śrubokręt. Jeśli w Twoim aucie nie ma takich rzeczy, możesz wykorzystać zagłówek. W ostateczności własne pięty lub łokcie.

Jeśli w samochodzie są dzieci, to je wypchnij w pierwszej kolejności.

auto3

Jeżeli wraz z Tobą podróżują dzieci, ratownicy zalecają wykonywać następujące czynności: Odepnij pasy, obniż szybę, rozepnij pas Twojego starszego dziecka i wypchnij je z samochodu. Później zrób to samo w przypadku młodszego dziecka. Na końcu opuść samochód samodzielnie. Dzięki temu, każdy ma jak największe szanse na przeżycie.

Jeśli nie możesz rozbić ani otworzyć szyby, poczekaj aż samochód całkiem zanurzy się w wodzie. Wtedy otwórz drzwi.

Jest to jedna z najbardziej kontrowersyjnych metod ewakuacji w takiej sytuacji. Musisz poczekać, aż samochód wypełni się wodą, wtedy wyrówna się ciśnienie na zewnątrz i wewnątrz. Musisz oddychać powietrzem, które nabrałeś przed zanurzeniem. Otwierasz drzwi i wypływasz ze środka.

Trzymaj klamkę aż woda wypełni kabinę. Pamiętaj, że drzwi nie otworzą się łatwo. Prawdopodobnie będziesz musiał je otwierać nogami.

W wodzie, szczególnie tej mętnej łatwo stracić orientację. Aby wydostać się na powierzchnie, obserwuj pęcherzyki powietrza i to, w którym kierunku podążają. W ten sposób będziesz wiedzieć, gdzie znajduje się powierzchnia.

Pamiętaj: odepnij pas, otwórz okna i wydostań się na zewnątrz. Te działania mogą kiedyś uratować Ci życie.

 

Źródło: brightside.me

Chcesz więcej ciekawych artykułów? Polub nasz fanpage!

Komentarze