9 nawyków, dzięki którym powstrzymasz demencję I chorobę alzheimera

9 nawyków, dzięki którym powstrzymasz demencję I chorobę alzheimera

Demencja to ogólne pojęcie, obejmujące schorzenia i dolegliwości, takie jak zaniki pamięci i zaburzenia poznawcze, które w istotny sposób wpływają na życie codzienne.

Demencja może przybierać różne postaci. Możemy cierpieć z powodu demencji naczyniowej, choroby Parkinsona czy Huntingtona. Najczęściej spotykaną formą demencji jest choroba Alzheimera. Około 60-80% wszystkich zaburzeń poznawczych rozwija się w chorobę Alzheimera.

Symptomami demencji są: apatia, depresja, problemy z pamięcią krótkotrwałą, problemy z mową i zapamiętywaniem miejsc.

Możemy przeciwdziałać demencji eliminując lub minimalizując czynniki ryzyka. Poniżej przedstawimy listę czynników zwiększających możliwość wystąpienia demencji:

  • Urazy głowy,
  • Zaburzenia czynności tarczycy,
  • Brak aktywności fizycznej,
  • Dieta uboga w witaminy i minerały,
  • Stosowanie leków, które mogą skutkować problemami z postrzeganiem,
  • Problemy z układem krążenia, wysoki cholesterol i ciśnienie krwi,
  • Cukrzyca,
  • Alkohol i papierosy.

Z demencją możemy walczyć, możemy jej również zapobiegać. Poniżej zamieszczamy listę 9 sposobów, dzięki którym zminimalizujesz ryzyko jej wystąpienia:

1. Rzuć palenie.

Palenie szkodzi całemu organizmowi, szczególnie zagraża zdrowiu naszego mózgu. Według badań, osoby palące są o 45% bardziej narażone na zachorowanie na chorobę Alzheimera, niż osoby niepalące i te, które rzuciły nałóg. Dlatego namawiamy wszystkich, aby skończyli z tym strasznym nałogiem.

2. Bądź aktywny fizycznie.

Aby usprawnić działanie układu krążenia i wzmocnić serce, powinniśmy ćwiczyć regularnie, przynajmniej 30 minut dziennie.

3. Przyjmować witaminę B.

Witamina B skutecznie obniża poziom cząsteczek zwanych homocysteinami (HC), które negatywnie wpływają na układ krążenia. Wysoki poziom HC prowadzić może do udarów i zawałów serca, a także do wielu innych problemów z krążeniem. Dlatego powinniśmy zadbać o dietę bogatą w witaminę  B, lub przyjmować ją w postaci suplementu.

4. Zwiększyć ilość witaminy D.

Naukowcy odkryli związek między niskim poziomem witaminy D a spadkiem zdolności poznawczych. Przyjmowanie suplementów witaminy D zmniejsza ryzyko wystąpienia demencji i choroby Alzheimera.

5. Ćwicz swój mózg.

Badania potwierdzają, że ryzyko wystąpienia demencji w pewnym wieku jest mniejsze, jeśli jesteśmy osobami dwujęzycznymi. W porównaniu do osób władających jednym językiem, różnica dochodzi nawet do 5 lat.

6. Zapobiegaj urazom głowy.

Zawsze staraj się chronić swoją głowę przed urazami. Jeśli jeździsz na motorze, uprawiasz sporty zimowe, lub jakiekolwiek inne sporty urazowe, zawsze pamiętaj o kasku ochronnym , aby zminimalizować ryzyko uszkodzenia głowy i mózgu.

7. Alkohol pij z umiarem.

Demencja może być spowodowana nadmiernym spożyciem alkoholu.

8. Kontroluj swoje ciało.

W zdrowym ciele, zdrowy duch. Badaj swoje ciało regularnie, kontroluj wagę, ciśnienie krwi i poziom cholesterolu. Przyczyną demencji mogą być problemy z wydolnością organizmu, złym stanem układu krążenia czy problemy z metabolizmem. Aby zapobiec demencji utrzymuj swoje ciało w dobrej kondycji.

9. Bądź aktywny społecznie.

Nie izoluj się. Spędzaj czas z  bliskimi Ci osobami. Demencji skutecznie przeciwdziała aktywność społeczna. Idź na spacer z przyjacielem, bądź regularnie spotykaj się z rodziną. W ten sposób zminimalizujesz ryzyko wystąpienia choroby.

Źródło: naturalcureshouse.com

Chcesz więcej ciekawych artykułów? Polub nasz fanpage!

Komentarze