10 oznak, które sygnalizują, że twoje jelita są przeciążone toksynami.Bóle stawów, to jedna z nich

10 oznak, które sygnalizują, że twoje jelita są przeciążone toksynami.Bóle stawów, to jedna z nich

Aby nasz organizm funkcjonował prawidłowo, w układzie pokarmowym musi znajdować się odpowiednia ilość mikroorganizmów.

Jeśli ich równowaga jest zaburzona, dochodzi do problemów z trawieniem i cerą, wahań nastroju, a w poważniejszych przypadkach, chorób autoimmunologicznych.

Niestety ta krucha równowaga w naszym układzie trawiennym jest cały czas wystawiana na ciężką próbę przez naszą dietę, stosowanie nadmiernych ilości antybiotyków i środków antybakteryjnych. W rezultacie dochodzi do zaburzeń flory bakteryjnej jelit, co dalej prowadzi do różnorodnych problemów zdrowotnych.

Oto 10 sygnałów, które mogą świadczyć o zaburzeniu równowagi flory jelitowej:

flora-662x346

  • trudności związane z trawieniem – może to być syndrom wrażliwego jelita, bóle brzucha, zaparcia lub biegunki, wzdęcia, niestrawność, refluks i nieświeży oddech,
  • alergie,
  • nadmierny apetyt na słodycze,
  • bóle stawów,
  • przyrost masy ciała,
  • infekcje,
  • nagłe zmiany nastroju,
  • problemy z pamięcią,
  • niemożność skupienia uwagi.

Dlaczego równowaga flory bakteryjnej w jelitach jest tak istotna?

flora

Nadmiar niekorzystnych bakterii w układzie pokarmowym może prowadzić do wystąpienia stanów zapalnych. Jednocześnie brak zdrowych mikroorganizmów może uniemożliwiać utratę wagi. Są one odpowiedzialne za właściwe funkcjonowanie naszego metabolizmu, a co za tym idzie układu pokarmowego.

Zaburzenia flory jelitowej mogą również prowadzić do problemów natury psychicznej. Do najczęstszych objawów należą lęki, obniżenie nastroju, poczucie przemęczenia, niemożność koncentracji i problemy z pamięcią. Intensywność objawów zależy też od naszej indywidualnej podatności na stres. 

Co robić, jeśli nasza równowaga bakteryjna jest zaburzona?

prebiotics1

Probiotyki

Zawierają kultury zdrowych bakterii, które chronią nasze jelita i wprowadzają równowagę w układzie pokarmowym. Występują w formie suplementów, a także w wielu naturalnych, fermentowanych produktach spożywczych, takich jak: kapusta kiszona, kimchi, marynowane warzywa, jogurty, czy kefiry. Nasz organizm szczególnie potrzebuje ich w trakcie kuracji antybiotykowej.

Prebiotyki

To substancje, które stanowią odżywkę dla „dobrych” bakterii w naszym przewodzie pokarmowym. Zawierają również błonnik, insulinę oraz arabinogalaktany. Naturalnie występują w takich warzywach i przyprawach, jak: szparagi, marchew, oregano, karczochy, cebula, czosnek i por.

Suplementy przeciwbakteryjne

Czasami przyjmowanie probiotyków i prebiotyków nie rozwiązuje całkowicie problemu. W takich sytuacjach wskazane jest stosowanie suplementów przeciwbakteryjnych. Usuwają one z organizmu „złe” bakterie oraz czynniki chorobotwórcze.

Źródło: theheartysoul.com

Chcesz więcej ciekawych artykułów? Polub nasz fanpage!

Komentarze